Centrum położone jest w Borach Tucholskich w leżącej na uboczu głównych dróg wsi Osówek. Okolice miejscowości to piękne lasy Borów Tucholskich, z najbliżej położonymi jeziorami: Starzyska, Klanińskie i Ostrowite. W pobliżu znajdują się też trzy spławne rzeki: Wda, Brda i Wierzyca, co powinno być zachętą dla kajakarzy. W zasięgu rowerowej wycieczki znajdują się również nietypowe atrakcje, takie jak Kamienne Kręgi w Odrach, Arboretum w Wirtach, Akwedukt w Fojutowie, Rezerwat Przyrody Cisy Staropolskie, czy Kociewska Chata w Borzechowie.

Szczególnie polecamy wycieczki w niżej opisane miejsca:

Akwedukt w Fojutowie.
Akwedukt w Fojutowie niewątpliwie można zaliczyć do największych atrakcji Borów Tucholskich; jest to unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej, wzorowany na antycznych budowlach rzymskich. Skrzyżowanie rzek, płynących na dwóch poziomach powstało w 1848r, zostało wyremontowane w latach '70 ubiegłego stulecia i do dziś cieszy się dużym zainteresowanie turystów.

Cmentarzysko w Odrach znajdujące się na terenie
Rezerwatu Przyrody "Kręgi Kamienne".

Cmentarzysko kultury wielbarskiej jest przypisywane wędrówce Gotów i Gepidów ze Skandynawii nad Morze Czarne. Zajmuje ok. 8 hektarów na terenie rezerwatu przyrody Kamienne Kręgi. Obejmuje 9 kręgów kamiennych i ok. 30 kurhanów. Wśród kamiennych kręgów radiesteci wyznaczyli miejsce zwane "elipsą" gdzie łączy się energia ziemi i kosmosu, generując pole niezwykle silnego, dobroczynnego promieniowania. Wielu odwiedzających to miejsce rozstawało się z bólem głowy, napięciem i zdenerwowaniem.

Rezerwat przyrody "Cisy Staropolskie".
Rezerwat przyrody "Cisy Staropolskie" im. Leona Wyczółkowskiego jest najstarszym rezerwatem w Polsce oraz drugim pod tym względem w Europie. Rezerwat położony jest w Nadleśnictwie Wierzchlas, o powierzchni około 37 ha., jest zabytkiem pierwotnej puszczy pomorskiej z najpiękniejszym i największym skupieniem cisów w całej Europie. Cisy w ilości ok. 4000 sztuk występują tam wśród niebotycznych sosen, starych dębów, lip, grabów, brzóz, jaworów, olch. Najgrubszy, a może nawet najstarszy, nazwany cisem Chrobrego ma obwód w pierścienicy 250 cm i pamięta zapewne czasy Bolesława Chrobrego, a może i jeszcze wcześniejsze.

Arboretum w Wirtach
Arboretum Wirty – najstarszy w Polsce Leśny Ogród Dendrologiczny, to wspaniałe miejsce do spacerów i aktywnego wypoczynku, wśród 145 gatunków roślin iglastych i 310 gatunków form liściastych. Kompleks leśny i kompleks parkowy spełni oczekiwania najbardziej wymagających spacerowiczów, wzbogacając wędrówkę o wątek edukacyjny i przyrodoznawczy.

copyright © 2010-2011 cis. webdesign: flaw.studio